Nagykáta pályázat 

1

2

3

 

 4

A projekt megvalósult, a projektzárás ideje: 2022.12.22.
Az épületben 1 családi bölcsőde ( 7 férőhelyes) működik.
Szolgáltató egység neve:
Huncimanci Családi Bölcsőde Hálózat Virágtündér  Családi Bölcsőde
Szakképzett gondozónők száma: 1 fő,  1 segítő személy, 1 állandó helyettes

2.A PROJEKT CÉLJA, ILLESZKEDÉSE

2.1.A projekt átfogó és specifikus céljai, elvárt eredményei (számszerű, minőséget mérő mutatókkal), illeszkedése

  • A projekt átfogó és specifikus céljai, elvárt eredményei

A pályázó szervezet stratégiai célja: olyan program megfogalmazása, amelynek célkitűzéseivel és javaslataival azonosulni tudnak a város lakói.

A projekttervezés szerepe, feladatai: A  projekt kijelöli az elérendő fejlesztési célokat, valamint az azok integrált megvalósítását szolgáló beavatkozások körét és a megvalósítás eszközeit.

A projekttervezés célja, hogy a stratégiai tervezés eszközeivel segítse elő a pályázó szervezet életében a következő 6-8 év szervezetfejlesztési tevékenységeinek eredményességét. A tervezési munka, a stratégia akkor tekinthető eredményesnek, ha hozzájárul ahhoz, hogy a szervezet összességében a lehető legnagyobb mértékben használja ki fejlődési potenciálját a 2016-2020 közötti időszakban. Kialakítása oly módon történik, hogy azt a lehető legnagyobb mértékben tudják támogatni az EU forrásai, így a szervezet optimálisan képes kihasználni az EU 2016-2020 közötti időszakának fejlesztési lehetőségeit. A projekt stratégia akkor tudja betölteni szerepét, ha a fenti forrás szervezés mellett képes  a város működésének különböző szereplői közötti kommunikáció eszközévé válni, (esetünkben főleg a szervezet és a városi önkormányzat közötti kommunikáció a fontos) s így céljai és programjai széles körű támogatást élveznek a város társadalmi és gazdasági szereplőinek körében. Hozzájárul ahhoz, hogy a városban folyó egyes fejlesztési tevékenységek – függetlenül azok finanszírozóitól, ill. tulajdonosaitól – egymással térben és időben összehangoltan valósuljanak meg, erősítve ezzel az egyes fejlesztési célú beavatkozások hatását.

Fő stratégiai célok

  1. Kisgyermekes szülők munkaerőpiacra történő visszatérését, a foglalkoztatottságot segítő szolgáltatások bővítése (kapacitásbővítés) a megye peremén lévő, a társadalmi leszakadás veszélyével leginkább érintett célcsoportok által lakott nagykátai járásban, a járás székhelyén: Nagykátán, 1x7 férőhelyes új családi bölcsőde létesítésével, 20 hetes - 3 éves gyermekek számára.
  2. A versenyképesség és a költséghatékony hosszú távú működés elérése a szervezet által Nagykátán működtetett 3 családi bölcsődei egységnek és az új 7 férőhelyes családi bölcsődének családi bölcsődei hálózatba való szervezésével.

További részcélok

  • A pest megyei leszakadó járások hátrányainak csökkentése (lásd: VEKOP stratégia a régió területi különbségeiről, melyben leszakadó járásokként a Ceglédi, a Dabasi, a Monori, Nagykátai valamint a Szobi járások vannak megnevezve), azáltal, hogy a kapacitásbővítés a Pest megye peremén lévő, társadalmi leszakadás veszélyével leginkább érintett célcsoportok által lakott Nagykátai járásban, a székhelyen, Nagykátán jönne létre. Az Önkormányzat által szintén pályázati forrásból megépült bölcsőde, ill. a családi bölcsődék összes férőhelyszámának meghatározása mindkét fél érdekeit, fejlődését szem előtt tartva valósulhatna meg.
  • A családi bölcsődei szolgáltatások minőségének fejlesztése új szolgáltatások indításával
  • A szervezet versenyképességének növelése,
  • hosszú távú fenntarthatóságának biztosítása,
  • az esélyegyenlőségnek a szervezet szolgáltatásaiban szélesebb körben való megjelenése, 1x7 férőhelyes új családi bölcsődei egység EU szabványoknak megfelelő akadálymentesített, energiahatékony fenntartású új építésű ingatlanban való létesítése által.
  • A budapesti agglomerációval szembeni területi hátrányok felszámolása, a nagykátai kisgyermekes családok esélyegyenlőségének biztosítása, az alacsonyabb végzettségű szülők munkaerő-piara történő visszatérésének segítése olyan a megye peremén lévő településen létrehozott családi bölcsődékkel, melyben a szociálisan rászoruló családok gyermekei akár INGYENES ELLÁTÁST is kaphatnak. A projekt esetében nem az önkormányzat, hanem a szervezet biztosítja az ingyenességet állami támogatási források beépítésével. A beltéri és a játszókertben szervezett fejlesztő foglalkozások, rendezvények (gyermeknap, sportnap stb.) a szervezet minden családi bölcsődéjébe beíratott gyermekek és családja számára INGYEN hozzáférhetőek lennének.
  • A szegénységben élő gyermekek kiemelkedésének segítése, a társadalmi és a munkaerő-piaci hátrányok újratermelődésének megállítása, a társadalmi befogadás előmozdítása, a családi bölcsődékben az anyagi jövedelemszerzéssel arányos térítési díjak megszabásával. A beltéri és a játszókertben szervezett fejlesztő foglalkozások, rendezvények a szervezet minden családi bölcsődéjébe beíratott gyermekek és családja számára INGYEN hozzáférhetőek lennének.

Az ingyenes ellátás miatt kieső bevételek  pótlása a már működő családi bölcsődék egyéb extra (térítési díj ellenében igénybe vett) szolgáltatásainak árbevételéből  való finanszírozásával.

A szegény, alacsony iskolai végzettségű szülők  is munkát vállalhatnak, (számukra főleg a több műszakos foglalkoztatás érhető el), azáltal, hogy a családi bölcsődék nyitva tartása rugalmasan igazodik a szülők igényeihez.

  • Számos családi bölcsődés programokon való részvétel ingyenessé tétele mindenki számára, hogy biztosítva legyen ebben is a diszkriminációtól való mentesség, az egyenlő bánásmód elve és az esélyegyenlőség, valamint a szervezet hozzájáruljon a helyi szegregációs folyamatok és jelenségek oldásában (pl. etnikai, hátrányos helyzetű csoportok esetében, pl. kihelyezett ingyenes játszóház városi Majálison, városi Gyermeknapon, stb. a szervezet jelenlegi 6 éves működési gyakorlatát folytatva.
  1. A PROJEKT TARTALMA, MEGVALÓSÍTHATÓSÁGA

3.2. A tervezett infrastrukturális tevékenységek részletes bemutatása

Mivel a szervezet fenntartásában Nagykátán működő  családi bölcsődei egység a szervezet székhelyén lévő, a szervezet képviselőinek tulajdonában lévő családi házban működik a tetőtér beépítéses ház földszintjén, (a család a tetőtérben tartózkodik életvitelszerűen) és több családi bölcsőde egység kialakítása hely hiányában nem lehetséges, ezért döntött a szervezet pályázati forrásból megvalósítandó új telephely létrehozására Nagykátán. Az utóbbi hónapokban egyre több igény érkezett a településről, hogy oldjuk meg a bölcsődés korú gyermekeik napközbeni ellátását.

Mindez indokolja, hogy szervezetünk pályázati forrásból Nagykátán, új telephelyen, új építésű ingatlanban valósítsa meg a projekttervét.

Az ingatlan Nagykáta, Tavasz u. 53. sz. (Hrsz.: 2909/1) alatti lakóház és udvar megnevezésű, 1548 m2 nagyságú. A lakóház egy közel 100 éves vertfalú parasztház, aminek a pályázati támogatáshoz szükséges energetikai követelményeknek és a rendeltetésnek megfelelő felújítása nem lehetséges költséghatékonyan. A ház több statikai hibája miatt a tervező nem ajánlotta a pályázati célnak való felújítást a meglévő régi épületben, hanem a régi épületrészhez új épületrész hozzáépítését, bővítését találta költséghatékonyabb megoldásnak. A pályázati szervezet képviselője a tulajdonában álló fenti ingatlanon, telken, engedélyezi a szervezet számára az építést, ill. nyilatkozatban hozzájárul a telek használatához, a telken való új épületrész építéséhez, az ingatlant: a megépítendő új épületrészt és a használatához szükséges telekrészt a szervezet rendelkezésére bocsátja a projekt kötelező fenntartási idejére, szükség és megállapodás szerint akár tovább is. A régi épülettel viszont  kizárólag a tulajdonos rendelkezik, az az ő használatában marad, a megfelelő telekhányaddal együtt. A használati megosztásról legkésőbb a szerződés megkötéséig rendelkezik.

A telek teljes közműellátottsággal rendelkezik: víz, villany, gáz, csatorna be van vezetve. Az utca a szomszéd ingatlanig aszfaltburkolattal van ellátva, és 1-2 éven belül, azaz a projekt befejezéséig,  az ingatlan előtti utcaszakasz is végig le lesz aszfaltozva.  Az ingatlan melletti széles útpadka 5-7 autó egyidejű parkolását is lehetővé teszi, így alkalmas a projektcél megvalósítására. A város központjától 6-700 m-re található, könnyen megközelíthető. TÉRKÉP

Az infrastrukturális fejlesztésnél: a létesítmények, térhasználat, közlekedési kapcsolatok tervezésekor a pályázó szervezet figyelembe veszi és érvényesíti az egyetemes tervezés elveit, azaz a nők és férfiak igényeit, az idősek, a fogyatékosok és a gyermekek igényeit, erről rehabilitációs környezettervező szakértő nyilatkozik.

A tervezett új épületrész az új   családi bölcsődei egység költséghatékonyabb kialakítását teszi lehetővé, mint a meglévő régi épület felújítása a helyiségek jogszabályban előírt kötelező méreteinek betartásával, de helytakarékos tervezéssel. Az épület nettó hasznos alapterülete: 71,5 m2. Továbbá: 6,6 m2 kazánház és 7,5 m2 nyitott kerékpár és babakocsitároló. A családi napközi egység: 26,8 m2. Mivel gyermekenként min. 3 m2 helyigényt ír elő a jogszabály, így a csoportszoba mérete lehetővé teszi a gyermekek jogszabálynak megfelelő ellátását, és a szükséges bútorok elhelyezését is. A gyermekek számára nem szükséges étkező helyiség kialakítása, a csoportszobában való étkezés elfogadható. A konyha csak melegítőkonyhaként funkcionál, az ebédet az önkormányzattal kötendő szerződés útján biztosítjuk  házhoz történő ebédszállítással. A tízórai és az uzsonna helyben készül. A konyha: 3,2 m2. A kisgyermekek mosdó-és WC helyiségében 1 bölcsődei egységhez összesen 2 kisméretű mosdó és 2 kisméretű WC kerül elhelyezésre, mellette zuhanyzóval, fürdőkáddal. Az egyetemes tervezés elveinek és az esélyegyenlőség érvényesítése érdekében a hozzátartozók (nők, férfiak, idősek, fogyatékkal élők) számára akadálymentesített mosdó/WC helyiség kerül kialakításra a kisgyermek mosdó mellett, 4,6 m2-en. A bölcsődei egység öltözőszekrényei az előtérben kerülnek elhelyezésre. Az öltöző – közlekedő/előtér helyisége (20,7 m2) szélfogóból közelíthető meg, amelynek mérete és világítása megfelelő a kerekesszékkel közlekedő vagy babakocsit toló szülők számára. Az építési, kiviteli tervek (LÁSD: melléklet- építési tervdokumentáció és melléklet –az akadálymentesítési kiviteli tervdokumentáció) szerint az egész épület komplex akadálymentesítése valamennyi fogyatékossági csoportba tartozó személy  számára  biztosítja majd az épület helyiségeinek, szolgáltatásainak a rendeltetésszerű, biztonságos használatát, így az esélyegyenlőség biztosításának feltétele teljesül a tervezés folyamán.

Az akadálymentes előírásoknak való megfelelőség és a megfelelő kivitelezés érdekében a projekt műszaki előkészítésében, a tervezés során és a projekt műszaki megvalósításában is bevonásra kerül rehabilitációs környezettervező szakmérnök/szakértő.

A projekt céljaként a beíratott gyermekek ingyenes TSMT mozgásterápiás fejlesztést kapnak, amely fejlesztés nem igényel túl nagy helyet, a közös csoportszobában is megvalósíthatók, ezért annak a jelen projektben nem tervezzük külön helyiség létrehozását, a költséghatékonyság érdekében.

A projekt valamennyi környezeti, esélyegyenlőségi jogszabálynak megfelel, és az energiafelhasználásra, a projekt környezetének ökológiai állapotára, a vizek állapotár és a klímaváltozásra hatása nincs. Erről a pályázó szervezet a pályázati anyagban nyilatkozatot nyújt be. (LÁSD: NYILATKOZAT melléklet)

Az udvarban az új épületrészhez kapcsolódóan fedett babakocsi- és kerékpártároló kerül elhelyezésre, továbbá letakarható homokozó és mobil játszótéri eszközök, amelyek UV álló műanyagból készülnek és benti-kinti használatra is alkalmasak. Továbbá szükséges a telek pályázati forrásból való teljes körbekerítése, kivéve az utcafrontot, mert a régi elhasználódott, a funkciót nem tölti be. A kerítés fa átlátásgátló kerítéselemekkel kerül kialakításra. Szükséges még néhány árnyékot adó fa,  bokor telepítése és füves, virágos rész kialakítása: szocializációt, mozgásfejlesztést, fejlesztést segítő, szabadidős programoknak lehetőséget biztosító terek kialakítása érdekében (kert kialakítása különböző rendezvények, sportesemények megszervezésére stb.). Az épületen belüli eszközbeszerzés biztosítja a helyiségek használatához szükséges berendezéseket, felszereléseket, játékeszközöket, mely eszközök beszerzésének tervezésébe kisgyermekellátás terén szakmai tapasztalattal és végzettséggel rendelkező szakember bevonásra kerül (LÁSD: melléklet a vele való megállapodásról). Az együttműködés eredményeként  a projektben a szolgáltatás minőségének növekedése érdekében a gyermekközpontú, kreativitást és együttműködést előtérbe helyező, reflektív tanulási stratégia megvalósítását elősegítő eszközök tervezése, későbbi beszerzése valósul meg.

3.3. A projekt önállóan támogatható és önállóan nem támogatható, választható tevékenységek szerinti bontása

3.3.1.Önállóan támogatható tevékenységek

A/ A SZOLGÁLTATÁS INFRASTRUKTURÁLIS FEJLESZTÉSE

a/ új telephely-szolgáltatás létesítése

b/új építés (új épületrész a régihez kapcsolódóan bővítéssel)

c/udvar, játszóudvar kialakítás ( babakocsi-és kerékpártároló létesítése, kerítés építése, zöldterület fejlesztés, térburkolás)

d/szocializációt, mozgásfejlesztést, fejlesztést segítő, szabadidős programoknak lehetőséget biztosító terek kialakítása (kert kialakítása különböző rendezvények, sportesemények megszervezésére stb.) – fák, cserjék telepítése, zöldterület fejlesztés

B/ ESZKÖZBESZERZÉS

a/ bútorok és egyéb berendezési tárgyak ( konyhai, fürdőszobai berendezések, csoportszobai bútorok, játékok, öltözőszekrények, udvari játékok és udvari eszközök beszerzése közvetlenül a szolgáltatáshoz kapcsolódóan)

b/ informatikai eszköz: FM rendszer (vezeték nélküli) technológiák beszerzése

3.3.2.Önállóan nem támogatható, választható tevékenységek

a/ a bölcsőde alapfeladatain túli szolgáltatás (kizárólag játszócsoport és időszakos gyermekfelügyelet)

3.3.3.Önállóan nem támogatható, kötelezően megvalósítandó tevékenységek

a/akadálymentesítés – új épületrész építése miatt az új épületrészre vonatkozó teljes, komplex, valamennyi fogyatékossági csoportra kiterjedő mértékű – Lásd melléklet: Akadálymentesítési tervdokumentáció – szöveges és rajzos

b/ azbesztmentesítés – nem releváns, új építés révén az épület nem tartalmaz azbesztet

c/ energiahatékonysági intézkedések – a tervezés során figyelembe lett véve a felhívás kritériumaként, hogy a megépült épület legalább a Tanúsítási Kormányrendelet szerinti „DD- korszerűt megközelítő” kategóriába esik, melyről energetikai szakértő számítása is rendelkezésre áll, lásd: melléklet.

d/ kötelező nyilvánosság biztosítása – az ÁÚF c. dokumentum 10. fejezete alapján.

3.3.4. Nem támogatható tevékenységek – nem releváns

3.8 Új épületben, új helyiségek kialakítása esetén a beszerezni kívánt berendezés-és eszköztípusok ismertetése, indoklása, hozzárendelése nevelési-gondozási tevékenységekhez, megoldandó problémákhoz

A berendezési tárgyak, eszközök helyiségenkénti bontása:

a/ CSOPORTSZOBAI BERENDEZÉSEK

1 bölcsődei egység kialakításához szükséges darabszámban. Az étkeztetés nem külön ebédlőben történik, ezért a csoportszobában a játéktevékenység mellett étkezési célokat is szolgálnak a gyermekek méretének megfelelő méretű asztalok és székek, a gyermekek számának (7 fő) megfelelő darabszámban. Az egység 8 órás nyitva tartással a gyermekek alvási igényét is ki kell, hogy elégítse, ezért 7 db fektető (ágy, matrac) is szükséges. Továbbá meséléshez, pihenéshez egy külön kanapé/ágy, nyitott játékpolcok, játéktároló kosarak, zárt szekrények. A padlóra szőnyeg és a szennyes előkék, asztalterítők számára badella. Az én-fejlődéshez falra szerelt tükör (biztonsági). A pelenkázás történhet a csoportszobában, (pelenkázón), vagy a gyermek mosdóhelyiségben vagy az akadálymentesített mosdóhelyiségben lehajtható pelenkázón.

b/ FÜRDŐSZOBA- MOSDÓ/WC BERENDEZÉSE

Az egyetemes tervezést figyelembe véve, kisgyermekek és kerekessszékkel közlekedő személyek, ill. nők és férfiak számára is létesül az épületben mosdó/WC –fürdőszoba. A kisgyermekek számára kis méretű mosdók, WC-k 2-2 db, a kisgyermek mosdó-WC –helyiségben elhelyezve. Továbbá az akadálymentes mosdóban külön 1 db WC a nők és kerekesszékkel közlekedő személyek  és külön 1 db a férfiak számára. Itt találhatók dobogók és WC-szűkítők azoknak a kisgyermekeknek, akik nagy WC-hez vannak szokva ill. azt részesítik előnybe a kicsihez képest. Mindkét helyiségben pelenkázó, az akadálymentes mosdóban lehajtható. Továbbá a kis mosdóhelyiségben  jelekkel ellátott törölközőtartók minden gyermek számára, fogmosó poharakat tartó polc, fürdőszoba tükör, egész alakos tükör (biztonsági), továbbá wc-papír tartó, bili, bili tartó (2-2 db), pedálos szemetes badella. Zárható, a gyermekek által el nem érhető magasságba helyezett gyógyszer szekrény, a szükséges egészségügyi dobozokkal, 1db lázmérővel, lázcsillapító szerekkel stb. felszerelve. Szükség lehet mérlegre, órára, gyermekkádra, de a kis mosdóhelyiségben van zuhanyzó is.

c/ÖLTÖZŐ (KÖZLEKEDŐ-ELŐTÉR)

Az öltözőszekrények csukható felső résszel (fogassal ellátva, kabátoknak, pulóvereknek, szatyroknak elegendő hellyel) és szélesebb, ülésre alkalmas alsó résszel kerülnek kialakításra úgy, hogy 7 gyermek egymás mellett ülve kényelmesen elférjen. A szekrények mellett szemetes badella, az öltöző-közlekedő falán a csoportszobák mellett hirdetőtábla, ill. rács, a gyermekek alkotásainak elhelyezésére.            Az öltöző bejáratánál lábtörlő szőnyeg (ipari, lapos, csúszásgátlóval, úgy, hogy kerekes székkel, babakocsival  közlekedők, idősek ne akadjanak el benne. Tűzoltó készülék (poroltó) a falra szerelve az előírt magasságban úgy, hogy valamennyi fogyatékos csoportba tartozó személy számára elérhető és használható legyen és a hozzá tartozó információs tábla is mindenki számára látható/érzékelhető legyen.

d/KONYHA HELYISÉGE

A családi bölcsődei egységekbe az ebéd a helyi önkormányzattal kötendő szerződés alapján kerül kiszállításra az óvodai konyháról. A konyhában így csak az ebéd melegítése történik, ill. a tízórai és az uzsonna készítése. Ennek megfelelően a következő berendezési tárgyak, eszközök szükségesek: rozsdamentes duplafalú ételszállító, 4 db. Továbbá egységenként, a megfelelő darabszámban, azaz amit minden gyermek egyszerre használ, abból 7+1 db. Rozsdamentes edények fedővel, merőkanál kicsi, nagy, tányérok (gyermek méretű, porcelán): lapos, mély, rozsdamentes evőeszköz készlet (gyermek-felnőtt), vágódeszka, kés készlet, kancsó , poharak (üvegből, a higiénia szempontjából), kicsi-nagy bögrék (porcelán), konyhai robotgép, szűrők, tálak, tálcák, konyharuhák, szivacsok, zárt kenyértartó, ételmaradék gyűjtő, mikrohullámú sütő, tűzhely, hűtőszekrény, mosogatógép, konyhaszekrény, konyha asztal, ülőke, poroltó.

e/KAMRA-TÁROLÓHELYISÉG

Itt kerülnek elhelyezésre a mosás, szárítás, vasalás eszközei: automata mosógép, szárítógép vagy kombi mosó-és szárítógép, vasaló, vasalódeszka, és zárt szekrényben, a gyermekek által el nem érhető magasságban a veszélyes anyagok (takarítószerek) és a veszélyes anyagbejelentő dokumentációk, felmosó vödör, felmosó szett (1db külön a konyhának,1 db külön az öltöző-folyosónak, 1db külön a mosdó-wc helyiségeknek és a 1-1 db a csoportszobai helyiségnek. Továbbá hűtőgép, mosogatógép és porszívó.

f/ SZOBAI JÁTÉKOK, CSOPORTONKÉNT:

A projektben a szolgáltatás minőségének növekedése érdekében a gyermekközpontú, kreativitást és együttműködést előtérbe helyező, reflektív tanulási stratégia megvalósulását elősegítő eszközök beszerzése valósul meg, szem előtt tartva  a gyermekek egészségét és biztonságát, ezért csak  jó minőségű, egészségre káros anyagokat, lenyelhető apró részleteket nem tartalmazó játékok szerezhetők be.

  • alapjátékokból minden gyermeknek 1-1 db: pl. baba (vegyes, fiú-lány, kicsi-nagy), labda, képeskönyv, plüss állat, báb
  • csecsemőjátékok min. 3 db : vödrök, tálak, kosarak, karikakészlet, Montessouri-torony, kockák, építőjátékok, DUPLO, bébi-logikai készlet, rongybabák.
  • mozgásfejlesztő játékok : babakocsi, mászó alagutak stb.2-3 db.
  • logikai, konstruáló/alkotó játékok: faépítő kockák, formakirakók, telefonok, fagyöngyök, tüske építő, puzzle, logikai játékok, hangszerek, fajtánként 2-3 db.
  • nagymozgásos játékok: autók, dömperek, motorok, (gyermekenként 1-1 db), libikóka, trambulin 1-1db.
  • húzogatható, tologatható eszközök: vonatok pályával, autók
  • szerepjátékhoz való játékok: konyhai eszközök, műanyag gyümölcsök, ételek (1-1 garnitúra, 1-1 csomag, ne legyenek lenyelhető méretűek!), takarítóeszközök, vasalók, hajszárítók, hajas babák, bölcső
  • alkotó játékeszközök: ceruza, zsírkréta, festék, minden gyermeknek több darab
  • építőjátékok : LEGO, szerszámkészlet

g/UDVARI JÁTÉKOK, ESZKÖZÖK,

Valamennyi udvari játék EU-s szabványnak megfelelő legyen és a 3 év alatti gyermekek számára készüljön.

Az udvari mászókák, csúszdák nem fából, hanem UV-álló műanyagból készült, kültéri és beltéri használatra egyaránt alkalmas mobil játékok, amelyek hosszú élettartamúak és biztonságosan használhatók, ezáltal költséghatékonyak: csúszdás mászóvár, csúszdák, libikókák, hernyó-bújócskázó, mini-hullámvasút, kézi kiskocsi (biztonsági övvel), motorok, dömperek, talicskák, homokozó készletek, kis méretű kerti szerszámok. A letakarható homokozó fa kerettel készül. Továbbá felnőtt kerti eszközök, szerszámok: fűnyíró, lapátok, ásó, gereblye, vödör, locsolótömlő, locsolókanna, seprű, talicska stb. Ezek zárt szerszámtárolóban elhelyezve, a játékterületen kívül.

bevételből.